Tok Tutan ve Yağ Yakan 15 Besin

13 Kasım 2018 Yazarı weblegrafik Kapalı

1. Avokado

Avokadonun içerisinde bulunan tekli doğmamış yağ, potasyum, E vitamini ve folik asit kişiyi, diğer besinlere nazaran daha çabuk doyuruyor ve uzun süre tok tutuyor. Bir porsiyonu yarım adet olmak üzere idealdir.

2. Yumurta

Protein açısından çok zengin olan yumurta, diğer öğünlerde daha az yemek yemenizi sağlıyor. Sabah kahvaltısında yumurtaya yer veren kişiler daha uzun süre tok kalarak diğer öğünlerde daha az porsiyon tüketiyor ve gün içinde tatlı isteği, açlık krizleri gibi durumlar yaşamıyor.

3. Baklagiller

Lif, protein, antioksidan, B Vitamin kompleksi ve demir açısından çok zengin olan baklagiller iştahınızı ciddi derecede kontrol eder. Hayvansal gıdalardan sonra en yüksek protein kaynağı olan baklagiller sizi uzun süre tok tutar.

4. Yulaf Ezmesi

Yulaf, kilo vermek, formunu korumak ve sağlıklı kalmak isteyenler için doğanın bir hediyesi. Diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif içerir. İçerdiği lifler sayesinde midede fazla yer kapladığı (25 katı su emer) için tokluk hissini artırır, kan şekerinizi kontrol altında tutar, bu durumda iştah kapatıcı etkisini ortaya çıkarır. Ara öğünlerde tükettiğiniz yulaf ezmeli, meyveli karışım, yada çorbalarınıza eklediğiniz yulaf sizi tok tutacaktır.

5. Kuruyemiş

Faydalı yağlar barındırdığı ve yüksek lif oranına sahip olduğu için sizi uzun süre tok tutar; doğru porsiyon miktarı ile kilo kaybına yardımcı olur.

6. Süt

Tüketeceğiniz bir bardak tam yağlı veya yarım yağlı süt sizi saatlerce tok tutar. Yanında bir porsiyon meyve ile tüketildiğinde iyi bir ara öğündür. Kolesterolü olan kişiler dışında herkes tam yağlı veya yarım yağlı süt tüketmesi gerekir. Yağı azaltılmış sütler karbonhidratı yüksek, proteini azaltılmış olduğundan besin değeri ve tokluk süresi daha kısa sürmektedir.

7. Kefir

İçeriğindeki yararlı bakteriler uzun vadede çok rahat kilo vermenizi sağlarken gözle görülür derecece karın bölgesi yağlarını eritmeye yardımcı olur. Yüksek protein içeriği ile uzun süre tok tutar.

8. Elma

Elma, yüksek lif kaynağı, vitamin ve su içeriğinden ötürü en çok tok tutan besinler arasında yer alır. Yanında bir avuç kuruyemiş ile ideal bir ara öğün oluşturarak çok daha uzun süre tok kalacaksınız.

9. Brokoli

Brokoli lif oranı ve besleyiciliği çok yüksek olmasıyla sizi çok uzun süre tok ve zararlı besinlerden uzak tutacak.

10. Chia Tohumu

Chia tohumu hem tok tutan hem de zayıflatan süper bir besindir. Tam bir lif deposu olan chia tohumu bağırsakları çalıştırır, vücuda detoks yapar, içinde bulundurduğu aminoasit ile tokluk süresini uzatır. Ayrıca bitkisel protein kaynağı olduğundan kas kaybını önler, yağ yakımını kolaylaştırır.

ÜCRETSİZ KARGO